Společnost Energy financial group (EFG) v září zahájila plánovaný proces navýšení výrobní kapacity bioplynové stanice EFG Rapotín BPS, která již pět let dodává do sítě certifikovaný zelený plyn s nízkoemisní stopou. V rámci tohoto rozšíření proběhne instalace nové jednotky na výrobu biometanu s roční kapacitou 40 GWh, což je více než dvojnásobek současné. Ta namísto původních 260 m3 zpracuje až 750 m3 bioplynu za hodinu.
V odpadářské bioplynové stanici v Rapotíně, která jako první v České republice začala v roce 2019 dodávat biometan do plynárenské distribuční soustavy, spustila skupina EFG v průběhu září přípravné práce potřebné pro navýšení kapacity výroby tohoto plynu z obnovitelných zdrojů.
„Do nákupu a instalace výkonnější výrobní jednotky biometanu, který je lokálně vyráběnou a plnohodnotnou náhradou fosilních paliv, jsme investovali přibližně 50 milionů. Původní jednotku v Rapotíně s kapacitou 16 GWh ročně jsme v září úspěšně odstavili a pracujeme na jejím nahrazení větší, která nám zde umožní navýšit výrobu až na 40 GWh biometanu ročně,“ vysvětluje Martin Janda, ředitel divize EFG Production.
Certifikaci udržitelnosti získal rapotínský biometan již po páté v řadě
Biometan vyráběný v Rapotíně pochází výhradně z biologicky rozložitelných odpadů a vzniká s minimální emisní stopou. Díky tomu se EFG Rapotín BPS stala první bioplynovou stanicí v České republice, která získala certifikaci udržitelnosti ISCC EU, a letos ji již pátým rokem úspěšně obhájila. Měření probíhá na několika úrovních, zejména jde o transport (nejvzdálenější místo cesty odpadu), zpracování odpadu jakožto klíčové suroviny a technické emise jako je například spotřeba elektrické energie na výrobu bioplynu.
„Zakládáme si na tom, abychom při výrobě biometanu dosahovali vysokých úspor emisí. To se nám daří zejména díky efektivnímu zhodnocení biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy. Poslední rok se podařilo rapotínskou bioplynovou stanici provozovat s minimální uhlíkovou stopou 5,42 g CO2eq, což představuje dosud nejvýraznější meziroční pokles,“ uvádí Barbora Formánková, tisková mluvčí EFG.
Původní jednotku z rapotínské výrobny biometanu skupina EFG plánuje přesunout do bioplynové stanice ve Vysokém Mýtě, kterou do svého portfolia zařadila v loňském roce. Do konce roku 2025 (a do dalších let) plánuje skupina pokračovat v rozšiřování portfolia bioplynových a biometanových stanic a investicích do nových zařízení s celkovou kapacitou výroby biometanu na úrovni až 100 GWh. Holding by tak ve svých zařízeních měl být schopen energeticky zpracovat až 100 tisíc tun jinak nevyužitelného, prakticky výhradně skládkovaného bioodpadu ročně. Kromě toho plánuje i další projekty pro rozšíření portfolia obnovitelných zdrojů či služeb výkonové rovnováhy.