Rok 2024 se pomalu chýlí ke konci, a jak již bývá tradicí, nastává čas pro bilancování a rekapitulaci klíčových událostí v uplynulém období. Pojďme se společně ohlédnout za letošním rokem, který byl pro Energy financial group mimořádně významný, protože přinesl řadu investičních výzev, realizaci nových projektů i navýšení zpracovatelských a výrobních kapacit energetických zdrojů v jejím portfoliu.
Zahájení výroby biometanu v EFG Vyškov BPS
Tento rok pro nás znamenal úspěšnou modernizaci bioplynové stanice EFG Vyškov BPS, kterou se nám podařilo dokončit během pouhého jednoho roku. Zahájením výroby biometanu ve Vyškově jsme upevnili pozici Energy financial group jakožto českého lídra v této výrobní oblasti. Po rozsáhlé rekonstrukci stanice navíc vyniká největší kapacitou zpracování biologicky rozložitelného odpadu na nízkoemisní energii v Jihomoravském kraji.
„Přestavbou stanice ve Vyškově jsme dokázali navýšit roční kapacitu zpracování biologicky rozložitelného odpadu o více než polovinu, tedy na 30 tisíc tun ročně. Kapacita produkce bioplynu tak díky tomu stoupla z původních 160 kubíků až na 650 kubíků za hodinu. Prostřednictvím nově instalované jednotky na výrobu biometanu je stanice navíc schopna z tohoto množství ročně produkovat až 30 GWh zeleného plynu, který je lokálně vyráběnou, plnohodnotnou náhradou fosilních paliv,“ uvádí Pavel Bureš, technický ředitel EFG.
Rozšíření kapacity biometanové stanice v Rapotíně
Na více než dvojnásobek jsme rozšířili kapacitu výroby biometanu v odpadové bioplynové stanici v Rapotíně, která jako první v České republice začala v roce 2019 dodávat tento plyn z obnovitelných zdrojů do plynárenské distribuční soustavy. Dosavadní kapacita výroby bioplynu 260 m3/hod tak na podzim tohoto roku stoupla až na 750 m3/hod.
„Do nákupu a instalace výkonnější výrobní jednotky biometanu jsme investovali přibližně 50 milionů korun. Původní jednotku v Rapotíně s kapacitou 16 GWh ročně jsme v září úspěšně odstavili a nahradili jí větší, která navýšila výrobu až na 40 GWh biometanu ročně,“ vysvětluje Martin Janda, ředitel divize EFG Production.
Vylepšení služeb výkonové rovnováhy v elektrárně MOSTEK energo
Vzhledem k tomu, že na českém trhu přetrvává poptávka po službách výkonové rovnováhy (SVR) s elektřinou z obnovitelných zdrojů, vylepšili jsme SVR pro potřeby stability elektrické sítě v naší elektrárně na biomasu MOSTEK energo. Ta je nyní díky zvýšení příkonu elektrokotle a získání certifikace SVR na turbíně schopna poskytovat podpůrné služby o velikosti až 11 MW.
„V poměrně krátké době se nám letos podařilo navýšit výkon elektrokotle, a to ze současných 7 na 8 MW. Zároveň jsme úspěšně prošli certifikací služeb výkonové rovnováhy na turbíně o velikosti 3 MW. Tato dvě vylepšení nejen posilují naši schopnost reagovat na poptávku po zelené elektřině, ale především přispívají k zajištění stability dodávek elektřiny v distribuční síti. Služby výkonové rovnováhy v budoucnu chystáme poskytovat také v rámci našich bioplynových stanic, které jsou díky svým vlastnostem pro tento účel ideální,“ vysvětluje Martin Janda, ředitel divize EFG Production.
Projekt „Třídím gastro“ běží již ve 25 obcích
Společnost EFG Waste logistic během roku navyšovala v rámci projektu „Třídím gastro“ počet nádob na sběr kuchyňského odpadu v několika městech a obcích na Moravě a ve Slezsku. Díky tomuto rozšíření mají nově možnost třídit tento odpad také obyvatelé obce Břidličné, Hrabišína, Moravičany a Úvalna. Projekt nicméně funguje i na úrovni stravovacích zařízení při dětských táborech, nemocnicích či školách. V roce 2024 k němu byla například připojena už celá stovka českých škol.
Veškerý separovaný kuchyňský odpad je z nich namísto skládkování svážen do lokálních bioplynových stanic EFG Rapotín BPS a EFG Vyškov BPS, kde je zpracován na nízkoemisní biometan, elektřinu a teplo.
Environmentální programy EFG Educa poskytujeme i pro střední školy
Vzdělávací organizace EFG Educa, která dosud poskytovala semináře pro základní školy, stravovací školní zařízení a dětské tábory, letos představila také environmentální výuku pro střední školy. Během ní získávají studenti ucelený pohled na potenciál třídění odpadních surovin jako jsou kuchyňské zbytky z domácností, škol nebo restaurací.
„Máme radost, že za necelé dva roky od spuštění pilotní verze poskytujeme již několik vzdělávacích programů. Jejich úspěch nám umožnil rozšířit nabídku na střední školy a gymnázia, kterou jsme počátkem roku představili během veletrhu Gaudeamus v Praze. Semináře pro střední školy jsou vždy vedeny lektorem a odborníkem z praxe energetického provozu založeného na obnovitelných zdrojích. Díky tomu mají studenti možnost se ještě lépe seznámit s tím, kolik energie se skrývá v surovině běžně vnímané jako odpadní a jak se dá využít, pokud se s ní vhodně naloží,“ uvádí projektová manažerka EFG Educa Daniela Machová.
Rok 2024 byl pro nás rokem růstu a věříme, že i ten nadcházející přinese naplnění našich ambiciózních cílů. Plánujeme během něj pokračovat v rozšiřování portfolia bioplynových a biometanových stanic a investicích do nových zařízení s celkovou kapacitou výroby biometanu na úrovni 100 GWh. Ve svých zařízeních bychom tak měli být schopni energeticky zpracovat až 100 tisíc tun jinak nevyužitelného, prakticky výhradně skládkovaného bioodpadu za rok. Kromě toho plánujeme i další projekty pro rozšíření portfolia obnovitelných zdrojů či služeb výkonové rovnováhy.