Po dalším růstu se investiční společnost Energy financial group (EFG) aktuálně zaměřuje na dosažení svých cílů pro období let 2025–2030. Za účelem navýšení produkce biometanu v České republice plánuje již v příštím roce zvýšit kapacitu výroby biometanu ve svých zařízeních až na 100 GWh zeleného plynu ročně. Do roku 2030 chce pak jejich výkon až zdvojnásobit, a to i díky rozšiřování svozové kapacity společnosti EFG Waste logistic, která je zásobuje biologicky rozložitelným odpadem, jako jsou například kuchyňské zbytky z domácností.
„Rozvoj biometanu coby lokální a udržitelné náhrady zemního plynu hraje důležitou roli ve snižování závislosti na importu plynu. I v příštích letech proto hodláme v rámci našich projektů energetického využití bioodpadu podnikat kroky ke zvýšení produkce tohoto zeleného plynu, energetické soběstačnosti a udržitelného rozvoje. Věříme, že máme potenciál významně přispět ke splnění národního cíle v podobě výroby 6,6 TWh biometanu do roku 2030. Ten odpovídá zhruba osmi procentům současné spotřeby zemního plynu,“ sdělil Tomáš Voltr, výkonný ředitel skupiny EFG.
Energy financial group, která letos v červenci oslavila osmileté výročí vzniku, hodlá v souladu s touto vizí nadále investovat do rozšiřování svého portfolia. Do konce roku 2025 plánuje provoz bioplynových stanic s celkovou kapacitou výroby biometanu na úrovni 100 GWh ročně. Holding by tak měl být ve svých zařízeních schopen za rok energeticky zpracovat až 100 tisíc tun jinak nevyužitelného, prakticky výhradně skládkovaného bioodpadu. V roce 2030 je pak cílem vyrábět až 500 GWh biometanu z celkové kapacity 380 tisíc tun odpadu. To odpovídá zhruba 10 % národního cíle definovaného na základě plánu REPowerEU.
„Letos v červnu jsme zahájili provoz naší nejnovější výrobny biometanu ve Vyškově, do jejíž přestavby na jednu z nejmodernějších biometanových stanic v Česku jsme investovali přes čtvrt miliardy korun. Další investice v hodnotě zhruba 130 milionů korun nyní vynakládáme na rekonstrukci a obnovu provozu bioplynky ve Vysokém Mýtě a na více než dvojnásobné rozšíření kapacity produkce v Rapotíně, kde jsme vybudovali historicky první bioplynovou stanici v Česku dodávající plyn z obnovitelných zdrojů do plynárenské sítě,“ uvedl Pavel Bureš, technický ředitel holdingu.
Skupina chce pokračovat i v projektech poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR), které přispějí ke stabilizaci energetické přenosové soustavy. Celkové, již zahájené investice do těchto projektů mají přesáhnout 300 milionů korun a jejich uvedení do provozu je v plánu již na příští rok, kdy mají dceřiné společnosti v portfoliu Energy financial group dosahovat 35–40 MW flexibilního výkonu SVR. Důvodem těchto investic je i jejich prokazatelná lukrativnost. Skupina EFG začala služby flexibility nabízet v rámci své elektrárny na biomasu MOSTEK energo před více než rokem, kde dosáhly investice výše 40 milionů korun.
V Česku se na poskytování služeb výkonové rovnováhy podílí obnovitelné zdroje energie zatím jen z necelých 20 %, protože sezonní regulaci sítě zajišťují hlavně uhelné elektrárny. Lze nicméně očekávat, že podíl OZE po roce 2030 vzroste s odklonem od spalování uhlí. Poskytování SVR přitom mohou stabilně zajistit také bioplynové stanice v portfoliu holdingu, kdy lze celková kapacita stávajících kogeneračních jednotek využít v návaznosti na výrobu zeleného plynu. „Zahájili jsme práce na třech projektech služeb výkonové rovnováhy o celkové kapacitě 28 megawattů. Jeden z nich bude v rapotínské stanici, kde bude využita celková kapacita kogenerační jednotky právě v kooperaci s výrobou biometanu,” doplňuje Tomáš Voltr.
Energetická zařízení v portfoliu EFG by již do konce roku měla být schopná vyrábět až 65,5 GWh elektřiny ročně. Pro splnění cílů skupiny jsou přitom zásadní akviziční příležitosti, kterými se investiční společnost zabývá. Rozvojem portfolia odpadářských bioplynových stanic a rozšířením vlastní svozové dceřiné společnosti EFG Waste logistic do dalších českých regionů má skupina ambici již v roce 2030 zvýšit kapacitu produkce biometanu na 10 % národního cíle.