Poslanci včera schválili opravnou senátní verzi zákona o podporovaných obnovitelných zdrojích energie (POZE). Ostře sledovaná novela má nyní určit nejen budoucnost rozvoje často diskutovaných solárních a větrných elektráren, ale také bioplynu a biometanu, které sehrají důležitou úlohu ve stabilizaci energetického systému v době rostoucího podílu zelené elektřiny v síti.
Po dvaceti letech od svého zavedení aktuálně končí současná forma podpory bioplynových stanic, které umožňují získávat energii ze zemědělských zbytků nebo biosložky komunálního odpadu. V Česku je jich aktuálně v provozu zhruba 400 a v naprosté většině se používají ke kombinované výrobě elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách.
Zajímavou možností zužitkování bioplynu je nicméně také jeho upgrading na biometan, plnohodnotnou, obnovitelnou alternativu zemního plynu. Ten sice patří mezi nejhodnotnější biopaliva vůbec, ale přesto se v Česku vyrábí jen na jediném místě: v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Zařízení již druhým rokem provozuje skupina Energy financial group, která dokázala vystavět jednu z mála odpadářských BPS poblíž Šumperka i bez státní podpory. Biometan, na který český trh není připravený, nicméně stále prodává do zahraničí. Důvodem byla dosud právě nedostatečná státní podpora i nepřipravená legislativa „zeleného plynu“. Teď to ale vypadá, že se biometanu konečně blýská na lepší časy.
Plnění unijních cílů
Na ambiciózní plán Evropské komise s názvem Zelená dohoda pro Evropu s cílem uhlíkové neutrality EU do roku 2050 reagovala Česká republika řadou opatření. Jedním z nich je i dotační program ,,Nízkouhlíkové technologie“, který lze využít také pro výstavbu bioplynových stanic vyrábějících biometan z biomasy.
Mimo dotace na výstavbu pak stát plánuje poskytovat i finanční podporu při výrobě elektrické energie z biomasy ve výši 9,5 procenta, u bioplynu dokonce 10,6 procenta hodnoty IRR (takzvané vnitřní výnosové procento, zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory). Podpora se bude vyplácet formou zeleného bonusu, jenž dorovná rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.
Čtvrtina spotřeby zemního plynu
Do konce desetiletí by v Česku na výrobu biometanu mohlo přejít asi 150 až 200 bioplynových stanic, odhaduje asociace CZ Biom. V roce 2030 by pak modernizované bioplynky i nově postavené biometanové stanice mohly vyrobit přibližně 500 milionů kubíků biometanu ročně, což odpovídá asi čtvrtině roční spotřeby zemního plynu v českých domácnostech.
S podobným odhadem počítá i Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu. Právě plynná paliva budou podle něj hrát důležitou roli při vykrývání odchylek ve výrobě elektřiny, které způsobuje nestálá výroba ze slunce a větru.