Na začátku roku jsme spustili prodej zelené energie, jehož prostřednictvím nabízíme elektřinu a plyn z obnovitelných zdrojů koncovým zákazníkům, zejména investorům a dalším klientům. Vzhledem ke stávající situaci na trhu, kdy je elektřina stále dražší než dříve a média alarmují, že zlevňovat nebude, považujeme za důležité vyjádřit se k naší cenové politice a celkové obchodní strategii.
Aktuální trend na trhu s energetickými komoditami prokazuje aktuálně nezvykle vysokou volatilitu. Elektřina s dodávkou na příští rok se na pražské energetické burze se obchoduje na historických maximech 107/MWh, tedy nejdráž od roku 2008 (tehdy dosáhla ceny 90 eur/MWh). Důvodů proto je hned několik, zejména růst cen paliv a emisních povolenek, které jsou nástrojem EU pro dekarbonizaci průmyslu. Cena povolenek se za poslední rok téměř zdvojnásobila a nedávno poprvé překročila 60 eur za tunu (přes 1500 Kč).
Korekce, která by měla po takto rychlém růstu velkoobchodních cen elektřiny následovat, je zatím v nedohlednu, a dá se tak očekávat, že konec letošního roku bude ve znamení zdražování pro konečné odběratele všech typů energií. Analytici odhadují, že ceny pro české domácnosti porostou v následujících měsících jak u elektřiny, tak u plynu. Experti u nezafixovaných produktů počítají s růstem řádově o deset procent, což může znamenat, že si spotřebitelé připlatí až tisíce korun.
Méně uhlí znamená pokles cen
Růst cen emisních povolenek a automatický růst nákladů na výrobu elektřiny a tepla je nicméně zároveň silným ekonomickým impulzem pro urychlení přechodu na emisně úspornější paliva.
Produkce energie z obnovitelných zdrojů je nejen ekologičtější, ale často i ekonomicky méně náročná než výroba energie například v uhelných elektrárnách. Pokud do ceny elektřiny započteme i ceny emisních povolenek, kterými „neobnovitelné“ zdroje musí kompenzovat svou emisní stopu, cena elektřina se šplhá ještě výš.
Nutno podotknout, že obnovitelné zdroje nejsou ovlivněny cenou vstupních paliv (světlo, vítr i odpady jsou stále za stejnou „cenu“) a nepotřebují kompenzovat svou emisní stopu, takže z dlouhodobého hlediska by měly globální cenu elektřiny snižovat. Každá kilowatthodina, která nyní nebude vyrobena z uhlí, ale obnovitelných zdrojů, tedy prakticky povede k postupnému snižování cen energie pro zákazníky.
Zelená pro naše investory
Celá situace je pro segment OZE, a tedy i pro projekty EFG příznivá. Vyšší ceny energií zvyšují rentabilitu energetických projektů. Prostředky získanými prostřednictvím systému emisních povolenek má být zároveň podpořen další rozvoj projektů OZE.
Filozofií investiční společnosti Energy financial group je zasazovat se o zvyšování procenta obnovitelných zdrojů v českém energetickém mixu, a tím i dlouhodobě přispívat k levnějším cenám energií. V souladu s touto strategií jsme na počátku tohoto roku zahájili činnost projektu EFG Green energy – obchodníka s elektřinou a plynem, jehož cílem je dodat českým domácnostem zelenou elektřinu a plyn za příznivé ceny. Ty můžeme nastavovat o to lépe, že energii nejen dodáváme, ale také sami vyrábíme. Máme tak pod kontrolou celý výrobní a prodejní cyklus od zajištění vstupní suroviny přes výrobu energie až po její distribuci koncovým zákazníkům.
Vážíme si všech, kterým není naše životní prostředí lhostejné a sdílí s námi naši vizi. Z tohoto důvodu jsme připravili speciální nabídku pro investory a obchodní partnery EFG s cílem zajistit odběratelům výhodné ceny i v této „turbulentní“ době.
Další informace k připojení najdete na webu EFG Green energy.
Pro informace k nabídce energie pro naše investory nás kontaktuje na tel. čísle: +420 605 518 289
nebo na e-mailu: i.zakaznik@efg-energy.cz.