Česká vodíková platforma sdružuje všechny průkopníky využívání vodíku v palivových článcích, resp. průkopníky výroby vodíku – nejen elektrolýzou vody díky přebytkům elektrické energie z neregulovatelných obnovitelných zdrojů, ale možnou výrobou z biometanu produkovaného bioplynovými stanicemi. HYTEP, což je oficiální zkratkové jméno asociace, byl založen rozhodnutím Ministerstva průmyslu a obchodu v roce 2006. Mezi prvními členy byly výzkumné ústavy, univerzity a vysoké školy a průmyslové podniky, které vidí budoucnost v ekologicky čistých technologiích.
Pro budoucnost aktivit holdingu Energy financial group i společností v něm sdruženým máme neustálou potřebu mít směr, kterým se budeme rozvíjet. Výroba elektrické energie v palivovém článku, nebo přidávání vodíku do distribuční sítě zemního plynu, a tím zlepšení jeho výhřevnosti, jsou alternativami využití bioplynu, resp. biometanu. Záviset bude na ekonomických a ekologických okolnostech, které nám pomohou vybírat, kdy a kde tu kterou technologii využijeme. Rozhodující je, že na začátku celého procesu je biologicky rozložitelný odpad – ekologická hrozba, pokud se s ním nezachází racionálně, ekonomická výzva, když víte, jak na to…a nebojíte se hledat nové cesty.
7 nejčastějších mýtů o biometanu aneb co provází výrobu plynu z obnovitelných zdrojů
Biometan jakožto lokální alternativa zemního plynu získávaná z biologicky rozložitelného odpadu skýtá značný potenciál pro dekarbonizaci energetického sektoru. Navzdory jeho zjevným ekologickým i ekonomickým výhodám o něm ale stále koluje mnoho mýtů a polopravd....