EBA: Významní odběratelé biometanu v Evropě vyzvali k vyšší podpoře jeho výroby

27. února 2025

Přední evropští odběratelé biometanu, včetně společností Iveco, Suez a RWE, vydali v únoru deklaraci, v níž vyzývají k výraznější podpoře výroby a využití biometanu napříč evropským trhem. Hlavním motivem deklarace, kterou iniciovala Evropská bioplynová asociace (EBA), je zdůraznění klíčové role biometanu při naplňování klimatických cílů Evropy a zároveň posilování její globální konkurenceschopnosti. 

Bioplyn a biometan jsou považovány za klíčové nástroje pro dekarbonizaci, jelikož představují nákladově efektivní a škálovatelné obnovitelné zdroje energie. Deklaraci podepsaly významné evropské společnosti z různých sektorů, včetně silniční a lodní dopravy, maloobchodu a výroby stavebních materiálů. Prosazují urychlení výroby i využití biometanu prostřednictvím dlouhodobých cílů produkce tohoto zeleného plynu do let 2040 a 2050, podporovaných evropskými regulacemi a finančními pobídkami pro nové projekty a dlouhodobé smlouvy. Dále apelují na tržně orientovaná řešení, včetně uznávání záruk původu a certifikátů udržitelnosti v rámci reportování emisí skleníkových plynů, odstranění překážek pro korporátní nákupy biometanu a zlepšení přeshraničního obchodu v EU. Deklarace rovněž zdůrazňuje potřebu politické a institucionální podpory, včetně vytvoření komplexního evropského přehledu trhu s biometanem a posílení personálního obsazení v Evropské komisi pro prioritizaci biometanových iniciativ.

Navazují na Deklaraci o biometanu z roku 2021, která přispěla k stanovení ambiciózního cíle v rámci programu REPowerEU: Dosáhnout produkce 35 miliard m3 biometanu ročně do roku 2030. Současná deklarace posouvá pozornost směrem k posílení poptávky po biometanu.

V současnosti sektor bioplynu a biometanu v Evropě produkuje 22 miliard m3 zeleného plynu ročně, což odpovídá 7 % celkové spotřeby plynu v EU, přičemž do roku 2030 se očekávají investice ve výši 27 miliard eur. Potenciál produkce by mohl do roku 2040 dosáhnout 101 miliard m3, což by pokrylo více než 80 % předpokládané spotřeby plynu v Evropské unii.

Při současné úrovni výroby by bioplyny mohly Evropě každoročně ušetřit 106 milionů tun emisí CO₂, poskytnout obnovitelnou energii pro 19 milionů evropských domácností nebo pohánět 533 000 nákladních vozidel na LNG. Zrychlení rozvoje tohoto sektoru je tedy klíčové pro dosažení klimatické neutrality.

Poslední články

Draci EFG mají druhé místo v Halovém poháru dračích lodí

Draci EFG mají druhé místo v Halovém poháru dračích lodí

Halové klání v „přetahování se “ na dračí lodi patří již k tradičním akcím, které se na přelomu zimy a jara konají v pražském podolském bazénu. Na letošním 13. ročníku nemohli chybět ani Draci EFG. V konkurenci 21 posádek ze tří zemí zvládl náš tým...